Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi

nr 1 w Bieruniu

Nasza placówka jest ośmioklasową publiczną szkołą podstawową, która posiada oddziały integracyjne. W szkole znajdują się również poziomy gimnazjalne – drugie oraz trzecie. Najstarsze skrzydło szkolne wybudowano w 1848 roku. Później budynek był rozbudowywany, w latach sześćdziesiątych powstały dwa kolejne skrzydła i sala gimnastyczna, a w dziewięćdziesiątych trzecie skrzydło i basen.

Do szkoły uczęszcza obecnie 902 uczniów, którzy uczą się w 42 oddziałach w dwóch budynkach. Pracuje w niej 88 nauczycieli, 3 pracowników administracji i 19 obsługi. Nasza szkoła zapewnia opieką pielęgniarki oraz opieką psychologiczno-pedagogiczną. Uczymy się w dobrych warunkach lokalowych, posiadamy bogato wyposażone sale lekcyjne, pracownie komputerowe, sale gimnastyczne, salkę korekcyjną, basen, świetlice, biblioteki, stołówkę, nowoczesne boiska sportowe oraz gabinet pielęgniarki, pedagoga i psychologa.

W każdej z sal lekcyjnych jest sprzęt komputerowy, rzutnik multimedialny, odtwarzacz CD oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne, co nie tylko usprawnia pracę, ale także pozwala na wykorzystanie nowoczesnych programów edukacyjnych, by nauka stała się dla dzieci przyjemnością.

W miarę możliwości wdrażamy programy unijne, współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, które zapewniają uczniom możliwości wyrównania szans edukacyjnych i rozwijania zainteresowań poprzez realizację cyklu dodatkowych zajęć o różnorodnej tematyce. Bierzemy udział w programie KidSPEAK- AIESEC. Zapraszamy wolontariuszy z zagranicy, którzy prowadzą dla dzieci zajęcia w j. angielskim i przybliżają nam swoją kulturę. Bierzemy udział w ogólnopolskich i międzynarodowych akcjach, m. In. Góra Grosza, Akademia Puchatka, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, Wszystkie Kolory Świata – UNICEF.

Wypracowaliśmy swoje tradycje: Pasowanie na ucznia, Pierwszy Dzień Wiosny, Tydzień Matematyczny, Tydzień Humanistyczny, Tydzień Ekologiczny, Tydzień Regionalny. Co roku organizujemy dla uczniów klas trzecich wyjazd na Zieloną Szkołę.

Z biegiem czasu zdobyliśmy wiele tytułów i certyfikatów: „Szkoła z Klasą”, „Śląska Szkoła Jakości”, "Śniadanie daje moc", "Nowoczesna edukacja", "Akademia Bezpiecznego Puchatka", "Święty w służbie nieugięty".

W szkole realizowane są różnorodne projekty. Obecnie duży nacisk kładziemy na kształcenie odpowiednich nawyków prozdrowotnych – prawidłowego odżywiania oraz aktywnego spędzenia czasu wolnego. Realizujemy projekty ministerialne: Umiem pływać – Jak ryby w wodzie, Gimnastyka korekcyjno – kompensacyjna – Dobra postawa. Co roku uczestniczymy w Ogólnopolskiej Akcji „Śniadanie daje moc”. Ponadto dbamy, aby nasi uczniowie dobrze znali tradycje związane z naszym regionem i miastem. Reaktywujemy gwarę śląską - u nos sie godo i nikt sie tego nie wstydzi. Założyliśmy izbę regionalną, w której gromadzimy stare przedmioty codziennego użytku.

Nasza szkoła jest edukacyjną wspólnotą uczniów, nauczycieli i rodziców. Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna ściśle ze sobą współpracują i wspierają się w działaniach.

Dzieciom proponujemy bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Są wśród nich: przedmiotowe koła zainteresowań, zajęcia artystyczne, krajoznawczo-turystyczne, sportowe, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne i logopedyczne. Uczniowie uczestniczą w różnorodnych akcjach i konkursach szkolnych i pozaszkolnych.

• Szkoła Podstawowa nr 1 w Bieruniu
    ul. Krakowska 30